EFSC Titan Men Earn Third Seed In National Soccer Tournament

By  //  November 11, 2015

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Delicious Digg This Stumble This
Eastern-Florida-State-Soccer-full-2

Eastern Florida’s men’s soccer team earned the No. 3 seed in next week’s NJCAA Men’s Division I National Championship tournament and the top seed in Pool C. (EFSC Image)

BREVARD COUNTY • MELBOURNE, FLORIDA – Eastern Florida’s men’s soccer team earned the No. 3 seed in next week’s NJCAA Men’s Division I National Championship tournament and the top seed in Pool C.

Eastern Florida, 13-1-2 and making its second national tournament appearance in its three years as a program, shares Pool C with sixth-seeded Jefferson, Missouri (15-3) and 10th-seed Morton, Illinois (14-5-1).

Eastern Florida plays Morton at 5 p.m. Monday and Jefferson at 5 p.m. Wednesday. The semifinals are Friday and the championship game on Sunday.

The tournament’s top seed is No. 1 nationally ranked Louisburg College of North Carolina (20-1) which shared the Southeast District title with Eastern Florida after their title game was cancelled due to inclement weather.

Louisburg shares Pool A with Iowa Western (16-1-4) and Massasoit of Massachusetts (13-6).

Second-seeded Tyler, Texas (16-3) leads Pool B and is joined by Schoolcraft of Michigan (15-2-3) and ASA New York (8-6-3).

Eastern Florida Women’s Soccer Win District 4-1, Bound For National TourneyRelated Story:
Eastern Florida Women’s Soccer Win District 4-1, Bound For National Tourney

Fourth-seeded Pima Community College of Arizona (20-2-2) leads Pool D and is joined by Lewis & Clark of Illinois (17-3-1) and Hill of Texas (15-2-1).

The tournament will be played starting Monday at Patrick Henry College in Martinsville, Virginia.

The tournament schedule is:

Monday 1 pm Louisburg vs. Massasoit
3 pm Tyler vs. ASA New York
5 pm Eastern Florida vs. Morton
7 pm Pima vs. Hill

Tuesday 1 pm Iowa Western vs. Massasoit
3 pm Schoolcraft vs. ASA New York
5 pm Jefferson vs. Morton
7 pm Lewis & Clark vs. Hill

Wednesday 1 pm Louisburg vs. Iowa Western
3 pm Tyler vs. Schoolcraft
5 pm Eastern Florida vs. Jefferson
7 pm Pima vs. Lewis & Clark

Friday 4:30 pm Semi-Finals (Highest Remaining Seed) vs. (Lowest Remaining Seed)
7 pm Semi-Finals (Second Highest Remaining Seed) vs. (Second Lowest Remaining Seed)

Saturday, 11/21 3 pm Championship (Semi-Final Winners)


Click here to contribute your news or announcements Free