‘Breakfast of Champions’ Award Ceremony Recognized Outstanding Prep Athletes, Coaches

By  //  May 15, 2016

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Delicious Digg This Stumble This

breakfast and ceremony set for 7 a.m.

Titusville’s Jordan MacDonald will be among the best athletes and coaches for 2016 honored in 16 sports at the Breakfast of Champions on May 13 at the Cocoa Beach Country Club. See the list of 2016 honorees below. (Image for Space Coast Daily)

Titusville’s Jordan MacDonald was among the athletes and coaches for 2016 honored in 16 sports at the Breakfast of Champions on May 13 at the Cocoa Beach Country Club. See the complete list of 2016 honorees below. (Image for Space Coast Daily)

CLICK HERE TO SEE THE PROGRAM

BREVARD COUNTY • COCOA BEACH, FLORIDA — The Brevard County High School Sports Awards was held May 13 to recognize the best prep athletes and coaches for 2016 in 33 sports and categories during the annual “Breakfast of Champions” event at the Cocoa Beach Country Club.

LEFT TO RIGHT: Rusty Buchanan, president of Space Coast Sports Promotions; Jim Hickey, principal of Viera High School; and Gary Shiffrin, principal of Merritt Island High School. (SpaceCoastDaily.com image)

LEFT TO RIGHT: Rusty Buchanan, president of Space Coast Sports Promotions; Jim Hickey, former principal of Viera High School; and Gary Shiffrin, former principal of Merritt Island High School. (Space Coast Daily image)

The Space Coast Sports Hall of Fame induction ceremony was held at at the same location.

IMPORTANT TO RECOGNIZE EXCELLENCE

Rusty Buchanan and his Space Coast Sports Promotions, Inc. organizes the annual event, and Buchanan was excited about another outstanding group of student athletes.

Space Coast Sports Hall of Fame Class of 2015 Induction Set May 8Related Story:
Space Coast Sports Hall of Fame Class of 2015 Induction Set May 8

“We are very proud to be able to provide this event for the high school students, coaches and for all of Brevard County,” said Buchanan.

For information about the Breakfast of Champions call Space Coast Sports at 321-783-9283.

CLICK HERE TO SEE THE PROGRAM

SPORT – HONOREE – SPONSOR

Baseball: Drew Parrish, Rockledge; Holiday Inn Viera, presented by Ruby Daniels
Softball:  Kaitlyn Jensen, Viera; Fishlips presented by Mike Schwarz and Rich Hensel
Boys Basketball: Noah Horchler, Melbourne; Tom Wasdin Award presented by Jeremy Shulman
Girls Basketball: Alexis Gordon, Covenant Christian; Tom Wasdin Award presented by Susie Wasdin
Boys Bowling: Daniel Watkinson, Bayside; Space Coast Bowling Council by Charlene Harmon
Girls Bowling: Dani Koehler, Rockledge; Space Coast Bowling Council by Charlene Harmon
Bowling Rising Stars: Kyle Bockman, Bayside and Crystal Elliot, Eau Gallie
Boys Cross Country: Steven Cross, Merritt Island; The Running Zone by Denise Piercy
Girls Cross Country: Amanda Beach, MCC; The Running Zone by Erin Schuk
Football Offense:  Hayden Kingston, Viera; Friday Night Locker Room by Steve Wilson
Football Defense: Jay Boyd, Viera; Space Coast Daily by Giles Malone
Boys Golf: Calvin Sierota, Viera; Savings Safari, In Memory of John Conrad, by Steve Johnson
Girls Golf: Sophie Liu, Viera; Duran Golf Course by Dave Tomzak
Boys Soccer: Luca Campanini, Holy Trinity; Orlando City Soccer by Scott McCullough
Girls Soccer: Jordan Walsh, Viera; Orlando City Soccer by Scott McCullough
Boys Surfing: Caelan Burford, Melbourne; Victory Casino Lines, Shirley Buchanan
Girls Surfing: Storm Portman, Melbourne; Rusty’s at the Port by Rhett Fischer
Boys Swim & Dive: Connor Smoak, Eau Gallie; Ocean Partners by Tom Williamson
Girls Swim & Dive: Jordan MacDonald, Titusville; Ocean Partners by Tom Hermanson
Boys Tennis: Albert Go, Merritt Island; Smile Dentistry by Dr. Sangiv Patel
Girls Tennis: Sasha Belaya, Viera; Space Coast Tennis League by Annette Condo
Boys Track: Jeremy Lawson, Cocoa; First Choice Medical Group by Chris Romandetti
Girls Track: Kaira Simmons, Rockledge; SOAR by Dr. Brian Dowdell
Volleyball: Anna Garrett, Merritt Island; AAU Volleyball by Dr. Roger Goudy
Wrestling: Matt Cates, Palm Bay; Giant Recreation World by Ron Henry
Boys Scholar Athlete: Max Diaz, MCC; Brighthouse Sports Network by Andy Wontor
Girls Scholar Athlete: Hannah Lyons, Cocoa Beach; City of Cocoa Beach by Mayor Tim Tumulty
Boys Lacrosse: Garrett Arnold, MCC; Marriott Residence Inn by Megan Chiara
Girls Lacrosse: Janey Johnson, Rockledge; Marriott Residence Inn by Megan Chiara
Coach of the Year: Courtney Lundy, Viera; Community Credit Union by Meredith Gibson
Athletic Director of the Year: Fred Keeney, Melbourne; Space Coast Office of Tourism by Eric Garvey
Administrator of the Year: Tim Rooney, Viera; Space Coast Office of Tourism by Eric Garvey
Community Sports Award: Orlando City Soccer; Space Coast Sports Promotions by Rusty Buchanan
Lifetime Achievement: Giles Malone; Brighthouse Sports Network by Andy Wontor

CLICK HERE TO SEE THE PROGRAM

BREAKFAST-OF-CHAMPION-580-1

CLICK HERE TO SEE THE PROGRAM


Click here to contribute your news or announcements Free