Space Coast Crew Achieves Record Results At Florida State Sweeps Competition

By  //  May 7, 2016

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Delicious Digg This Stumble This

Women's Lightweight 4 wins State Championship

Space Coast Crew Women's Lightweight 4 State Champions included Emily Eastwood, Tiffany Dezayas, Morgan Wilson, Sydney Novak and Maya Grimm. (Image for Space Coast Daily)

Space Coast Crew Women’s Lightweight 4 State Champions included Emily Eastwood, Tiffany Dezayas, Morgan Wilson, Sydney Novak and Maya Grimm. (Image for Space Coast Daily)

Space Coast Crew achieved record results for the club at the Florida State Sweep Championships, hosted By Florida Scholastic Rowing Association last month.

Rowers eligible to compete in the Florida State Sweep Championships are members of the Florida Scholastic Rowing Association (FSRA) – comprised of 41 schools and clubs and 276 entries.

Space Coast Crew rowers earned 50 medals and the team finished seventh in overall team points this weekend at the State Sweep Championships.

FSRA Crews from around the state race a 1500 meter course during the two day event. The races at this year’s event included; Women’s and Men’s Freshman, Junior & Varsity races.

The rowers of Space Coast Crew had an exceptional showing at the Florida State Sweep Championships attaining the following results:

Women’s Lightweight 4 – State Champions

Coxswain: Morgan Wilson (Satellite High)
Rowers: Maya Grimm (Home School), Sydney Novak (Viera High), Emily Eastwood (Westshore Jr/Sr), Tiffany DeZayas (Edgewood Jr/Sr)

Women’s Varsity 4 – 7th in the State


Coxswain: Chloe Desantis (Westshore Jr/Sr)
Rowers: Molly Compagnoni (Satellite High), Katrina Pichardo (Westshore Jr/Sr), Marissa Scalise (Westshore Jr/Sr), Karly Smith (Satellite High)

Space-Coast-Crew-580-4

Women’s Junior 8 – 7th in the State. (Space Coast Daily image)

Women’s Junior 8 – 7th in the State

Coxswain: Summer Rhodes (Westshore Jr/Sr)
Rowers: Denise Pena (Viera High), Trinity Purcell (Satellite High) , Kaylee (Westshore Jr/Sr), Wheat, Divya Reddy (Westshore Jr/Sr), Meghan Litchfield (Westshore Jr/Sr), Anna King (Westshore Jr/Sr), Tamara Kait (Satellite High), Marty Parguian (Westshore Jr/Sr)

Men’s 1st Varsity 8 – 8th in State


Coxswain: Sean Markham (Westshore Jr/Sr)
Rowers: Andrew Nagawiecki (Home School), Jace Petrowski (Westshore Jr/Sr), Drew Poloski (Bayside High), Nick Baney (FLVS), Weston Hall (Eau Gallie High), Braden Schopke (Westshore Jr/Sr), Richie Murlin (Satellite High) , Jack Baney (Westshore Jr/Sr)

Space-Coast-Crew-580-12

Men’s 2nd Varsity 8 – 2cd in the State. (Image for Space Coast Daily)

Men’s 2nd Varsity 8 – 2cd in the State


Coxswain: Samir Abdalla (Melbourne High)
Rowers: Tim Lancaster (Viera High), Jack NeSmith (FLVS), Noah Jayne (Home School), Gordon Wiles (Westshore Jr/Sr), Greg Fichthorn (Satellite High), Jason Bersani (Satellite High), Eddie Devlin (Westshore Jr/Sr), Jacob LaJeunesse  (Westshore Jr/Sr)

Men’s 3rd Varsity 8 – 2cd in the State


Coxswain: Tess Landis (Westshore Jr/Sr)
Rowers: Kevin Lipman (Melbourne High), Michael Fagan (Westshore Jr/Sr), Bobby Neace (Rockledge High), Eric Dearmin (Westshore Jr/Sr), Jared Decker (Eau Gallie High) Hunter McKee (Holy Trinity), Jackson Hall (Eau Gallie High), and Jake Bursk (Westshore Jr/Sr)

Men’s 4th Varsity 8 – 3rd in the State

Coxswain: Jacob Gaines (Westshore Jr/Sr)
Rowers: Reece Furci (Rockledge High), Scott Mackinnon (Viera High), Max Kohlstedt (Westshore Jr/Sr), Nabeel Imami (Melbourne High), Sean Kennedy, Ben Olsson (Cocoa Beach Jr/Sr), Matthew Moore (Westshore Jr/Sr), Clark NeSmith (FLVS)

Space-Coast-Crew-580-15

Men’s Freshman 8- 6th in the State. (Image for Space Coast Daily)

Men’s Freshman 8- 6th in the State

Coxswain: Marco Anello (Holy Trinity)
Rowers: Alex Devlin (Westshore Jr/Sr), Riley Rodriguez (Westshore Jr/Sr), Mason Yaskovic (Edgewood Jr/Sr), Jeronimo Peralta-Ramos (Holy Name), Ethan Goswick (Cocoa Beach Jr/Sr), Tanner Mathews (Cocoa Beach Jr/Sr), Marcus Kammerer (Jefferson Jr High), Matthew Proctor (MCC)

Men’s 2cd Freshman 8- 2cd in the State

Coxswain: Summer Rhodes (Westshore Jr/Sr)
Rowers: Blake Blanchard (Jefferson Jr High), Rommie Abdalla (Melbourne High), Keeley Hilliard (Delaura Jr High), Zach Walls (Hoover Jr High), Ryan Hoffman ((Hoover Jr High), Ty Decker (Johnson Jr High), Aiden Karn, Noah Ogburn (Westshore Jr/Sr)


Space Coast Crew Brings Home Trophy From FRSA State Sculling ChampionshipRelated Story:
Space Coast Crew Brings Home Trophy From FRSA State Sculling Championship

The success achieved by SCC at the Brevard Cup and Florida State Sweep Championships adds to the exceptional results achieved at Florida State Sculling Championships earlier this month.

On May 13,  SCC will travel to Sarasota to compete in the U.S. Rowing Southeast Youth Championships for a chance to move on to Nationals in June.

To learn more about Space Coast Crew summer camps and row for free programs, visit SpaceCoastCrew.org

ABOVE VIDEO: Space Coast Crew is a non-profit organization established in 1996 to promote the sport of rowing among Brevard County Scholastic students, grades 7-12.


Click here to contribute your news or announcements Free